Absolutnie wszyscy na na świecie przechodzą przez kilka etapów w swoim życiu, nim staną się dorośli. Poprzez okres niemowlęctwa, dzieciństwo, dorastanie. Każdy z tychże okresów rządzi się własnymi sprawami. Na przykład podczas dzieciństwa calutkie dnie spędzamy na zabawie a oprócz tego poznawaniu świata, który nas otacza.

Jednakże w okresie dorastania przychodzi w końcu czas na pierwsze zabawy czy pierwsze zauroczenie. Natomiast w momencie kiedy stajemy się dorośli wkraczamy w nowy – przełomowy etap w swoim życiu. Od tego momentu nie tylko możemy legalnie nabywać a także spożywać napoje wysoko procentowe, możemy także pójść na egzamin prawa jazdy i uzyskać upragnione uprawnienia do prowadzenia samochodu. Dorosłość to jednak nie tylko nowe możliwości, to też nowe obowiązki. Od momentu uzyskania pełnoletności musimy koniecznie samodzielnie zatroszczyć się o nasze utrzymanie. Bycie dorosłym człowiekiem wiąże się też z odpowiedzialnością za swoje postępowanie. Dlatego też dokument upoważniający do jazdy pojazdem samochodowym można otrzymać dopiero od osiemnastego roku życia. Oczywiście istnieją też różne inne rodzaje prawa jazdy: czy to uprawnienie do kierowania motorowerem, skuterem. Też kartę rowerową, możemy uznać za rodzaj prawa jazdy. Jednakże wyżej wspomniane rodzaje pojazdów nie potrzebują aż takich umiejętności i wprawy jak kierowanie pojazdem samochodowym. Oczywiście, wszystkie podstawowe przepisy ruchu drogowego i znaki drogowe trzeba znać, zdając rowerową kartę. A to wszystko po to, żeby ze względu nieznajomości kodeksu drogowego nie wywołać niebezpiecznego i tragicznego w skutkach wypadku drogowego.
Kierowanie pojazdem takim jak samochód, wymaga nie tylko odpowiednich zdolności, ale i pewnego refleksu oraz zaradności. Przykładowo jeżeli będziemy w jakiejś niebezpiecznej sytuacji, chociażby wpadniemy w poślizg, koniecznie trzeba opanować takową sytuację. Jak wiemy kierowanie pojazdami całkowicie innymi aniżeli samochód też wymaga od nas właściwego refleksu i zaradności, dlatego że przenigdy nie wiemy w jakiej sytuacji możemy znaleźć.

Zobacz: nauka jazdy Ostrów Wielkopolski