Większość zapytanych osób o pojęcie kroplówka wiąże ją z przebywaniem w szpitalu, zabiegiem, chorobą, lub również złym stanem zdrowotnym, wymagającym leczenia i pomocy lekarzy.
Tutaj zaskoczę wszystkie tak myślące osoby, bo jest coraz większy odsetek ludzi, którzy nie tylko u nas ale na całym świecie przyjmują codziennie lekarstwa w postaci płynnej właśnie w domu. Ludzie leczący się tak, są przez kilka godzin podłączeni do aparatury, która ich „karmi”, a po odłączeniu, są jak normalni ludzie, idą do pracy, szkoły, na zakupy .
Taki styl przekazywania pożywienia organizmowi zwany jest właściwie medycznie żywieniem pozajelitowym, jest to pojęcie, które większości osób jest nieznane, jednak nie kojarzy się z czymkolwiek złym, ani groźnym.
Powiem, że to forma zdobywania i przyjmowania pokarmu dość niecodzienna, ponieważ wszystkie konieczne do życia składniki odżywcze i witaminy trafiają do swego ciała nie w formie stałego pokarmu, lecz w formie płynnej podawanej na dodatek od razu do żyły, a najlepiej do dużego naczynka włosowatego. W owej drugiej opcji nie ma całego procesu polegającego na wędrówce pokarmu od jamy ustnej, gardła, żołądka, do jelita grubego i cienkiego.
Osoby, które tak przyjmują pokarm wielokrotnie cierpią z powodu jakiegos zaburzenia, polegającego na tym, że ich organizm nie wchłania innego pokarmu albo wcale go chociażby nie przyjmuje, przez co mogliby zginąć z niedożywienia. Do jednych z najsłynniejszych zaburzeń żywienia, podczas których w ciągu leczenia stosuje się taką formę dostarczania organizmowi żywności i składników odżywczych należy anoreksja oraz bulimia.
Także u osób zmagających się z rakiem, zapaleniem jelita, martwicą, również przekazywany jest pokarm w postaci kroplówki. Każdy może w określonym momencie wymagać owej pomocy podczas karmienia, starczy jakaś poważna komplikacja pooperacyjna, bądź groźny wypadek. Są to sytuacje wyjątkowe i mogące się trafić każdemu.
Jak już wspomniałem uprzednio pełen proces polegający na podaniu kroplówki trwa przez wiele godzin, ponieważ nie można zbyt szybko podać substancji odżywczych, ponieważ przy wysokiej prędkości potrafiłoby dojść do zatoru, a co gorzej do zaburzeń metabolizmu, co następnie prowadzi niejednokrotnie do śmierci.
Coraz więcej oraz częściej się słyszy o podawaniu witamin i anabolików w postaci kroplówki. W mediach ukazuje się jeszcze więcej zdjęć sławnych osób, które fotografują się z podpiętą do dłoni żyłą transportującą substancję, i podpisem pod postem, że ich organizm przeszedł wyniszczenie związane ze zmęczeniem i stresem i potrzebuje pomocy przez podanie kroplówki. Podobne postępowanie także jest popularne wśród sportowców po konkursach, meczach, lub szczególnie męczących treningach.
Jak widać podpinanie do kroplówki jest jeszcze bardziej rozpowszechnione w poszczególnych przypadkach dotyczy osób mniej lub bardziej chorych.

Zobacz: kroplówka Gdynia