Poprawnie wykonany makijaż, który podkreśla urodę to niewątpliwie sztuka. Wiele dziewczyn ma niestety skłonności do znacznej przesady i popełniania błędów które wpływają negatywnie na efekt ostateczny.
Z pewnością do takich najczęstszych należy wykorzystywanie nieodpowiedniego, zbyt ciemnego lub strasznie jasnego podkładu, który bardzo odznacza się od kolorytu naszej skóry i daje okropny efekt. Następnym takim błędem jest niedokładne rozsmarowanie podkładu na twarz, co sprawia, że na twarzy powstają plamy o niejednolitym zabarwieniu. Za duża dawka podkładu i pudru powoduje, iż wykonany makijaż przypomina straszną maskę. Makijaż może zniszczyć źle dobrany róż do typu urody i kolorytu cery, oraz nakładanie go w niewłaściwych miejscach lub w za dużej ilości.
Duże znaczenie ma także umiejętność wykonywania make upu oczu. Nieodpowiednie używanie tuszu do rzęs częstokroć sprawia, że są one posklejane, pojawiają się na nich grudki lub bardzo często też tusz odbija się na powiece górnej zanim całkiem zaschnie. Częstym błędem jest nakładanie zbyt dużej porcji cieni do powiek. Powoduje to, że strasznie szybko zaczynają się warzyć i wyglądają nieestetycznie. Zwykle dzieje się tak w przypadku cieni do powiek o niskiej jakości.
Makijaż ust także przysparza kobietom sporo kłopotów. Nierównomiernie nałożona pomadka powoduje, że kontur naszych ust wygląda jakby był rozmyty, natomiast używanie ciemnej pomadki daje bardzo wulgarny efekt.

Zobacz: makijaż Ciechanów