Nie tylko rośliny stroją ogródek. Podobnie różnego rodzaju dodatki powodują, iż możemy czuć się w ogródku jak w odmiennym świecie. Np. kamień ogrodowy, który nie musi być tylko i wyłącznie dekoracją. Wielorakie typy kamienia spełniają się tak efektownie, co praktycznie. Kiedy ścieżki naszego ogródka po opadach długo nie dają rady się wysuszyć, wówczas taki żwir, czy grys dosyć ograniczy trudności przechodzenia po bagnie. Możemy również ciekawie przedzielać fragmenty ogródka różnorodnymi typami kamienia. Na podjazdach bardzo dobrze spełnia się granitowa kostka. Da się ją układać w różne wzory, ponieważ jej odmian jest dużo. Rozmaitość kolorów kostki granitowej przy dobrym rozłożeniu usunie przeciętność. Miara pojedynczych kosteczek też jest przeróżna, dlatego można zamówić kilka rodzajów i swobodnie nimi dysponować. Jeśli sami nie jesteśmy wystarczająco na siłach aby w naszym ogródku całość świetnie się ułożyła – pozwólmy zostawić pracę fachowcom.
Jeśli chcemy aby nasz ogród wyglądał jak laboratorium lub roślinne muzeum — możemy teren dookoła głównej roślinki obłożyć kamieniami. Więc niechciane rośliny będą miały problem, aby wyrosnąć. Do owego celu sprawdzają się otoczaki.
Kamieniami możemy także przysypać miejsce z wodą, altanę lub wyodrębnić  fragment ogródka przeznaczony do kąpieli w słońcu. Jeżeli posiadamy w ogrodzie basen, który bywa wyciągany wyłącznie w okresie miesięcy letnich — też możemy go obsypać otoczakami.

 

Czytaj dalej: kamień ogrodowy