Nabywając kompletnie nowe mieszkanie, wybierając budowę swojego wymarzonego domu, częstokroć nie mamy pojęcia z ilości decyzji, które będziemy musieli podjąć. Proponowane na rynku mieszkania w stanie deweloperskim, to wyłącznie ogólnie wykończone pokoje, gdzie będziemy musieli jeszcze sporo rzeczy powykańczać. Natomiast dopiero podczas domku do czynienia mamy z nieprzerwanym ciągiem decyzyjnym. Jeśli nie mamy pieniędzy na architekta, który za nas przygotuje całe wyposażenie mieszkania – a tak najczęściej jest – to od momentu, gdy budowa naszego domu wkracza w etap wykończenia, pojawiają się rozmaite pytania. Wcale nie ma znaczenia, czy mieliśmy wcześniej to przystrzelane, czy posiadamy już wizję, jak powinien wykończony być nasz dom.

Już na samym początku, ekipa realizująca dla nas wszelkie prace na pewno będzie chciała wiedzieć, czy ściany w naszym domu pokryte mają być tradycyjnym tynkiem, czy też może będzie położona gładź. Wypytywać się nas będą, czy chcemy sufity podwieszane, czy zostawiamy jedynie tradycyjny tynk. Przy opcji drugiej pojawia się pierwsza uwaga – przeważnie zdarzają się na sufitach rozmaite pęknięcia, które będą nas wkurzały w momencie kiedy na nie spoglądamy. Podwieszane sufity sprawnie maskują tego typu usterki.

Kolejne problemy będą się nam piętrzyły, w momencie gdy będziemy musieli wybrać, czy chcemy, aby w naszym salonie były płytki kamienne, czy może gustowne deski z drewna. Dla mniej zamożnych pozostają rodzime gatunki drewna, z których nadal najpopularniejszy jest dąb, albo klasyczne panele podłogowe. Przy układaniu naszej podłogi z drewna, niezależnie, czy egzotycznego, bądź drewna rodzimego, wydaje mi się, że dobrze wykorzystać deski drewniane, które posiadają fugę wykonaną w sposób specyficzny. Ma ona kształt litery „V”, i dzięki temu tak samo latem jak zimą nie zdołamy zauważyć jak drewno pracuje. A to, że pracuje w zależności od wilgotności oraz temperatury otoczenia, to jest czymś normalnym.

Kolejne decyzje, które będziemy musieli podjąć, dotyczą kafelek do łazienek, urządzenia kuchni. Właściwie każde pomieszczenie, każdy fragment mieszkania wiąże się z naszą decyzją. Ale wszak robimy to dla siebie. Chcąc, ażeby ostateczny wygląd poprzez długi okres czasu budził ogromny zachwyt, by uniknąć potencjalnych błędów, bardzo dobrze się do tego przyłożyć. Wybrać wspomnianą już nieco wcześniej fugę w kształcie litery V na deskach podłogowych, czy zastosować sufity podwieszane. Są to małe szczegóły, które posiadają ogromny wpływ na to, jak później będą prezentowały się ściany albo nasze podłogi w eksploatacji. Powiązane będzie to jednakże z ciągłymi wizytami w sklepach z materiałami budowlanymi.

Obecnie dostępność oraz bardzo duży wybór przeróżnych wyrobów powoduje, iż budowa domu oraz wykończenie na szczęście nie jest już tak wyczerpujące, jak dawniej. Prócz tego wyroby które kupujemy są bardzo wysokiej jakości, i dzięki temu ostateczny efekt częstokroć jest satysfakcjonujący. Ponadto w każdej hurtowni można zamówienia aranżacji łazienki, sprawdzenia się jak dany materiał będzie się prezentował dzięki odpowiedniej wizualizacji. Dzięki temu nasz wymarzony dom będzie wspaniały.

Zobacz więcej: sufity akustyczne