Pierwszy raz u dentysty jest wstanie być bardzo stresująca nie tylko i wyłącznie dla dziecka, ale także dla rodziców. Więc, aby przyoszczędzić sobie niepożądanych nerwów wskazane jest przygotować właściwie swojego szkraba.
Kiedy pierwszy raz zjawić się w gabinecie?
Zawodowcy z USA zalecają pierwszą wizytę przed skończeniem pierwszego roku życia, a więc zanim pojawią się pierwsze ząbki. Z powodu tego brzdąc będzie od najwcześniejszych lat życia zapoznany z gabinetem dentysty, będzie to dla niego zwykłe miejsce, takie jak restauracja czy sklep.
W wieku dwóch lub trzech lat, maluch powinien przejść tzw. wizytę adaptacyjną. Wówczas w luźnej i miłej atmosferze poznaje gabinet, uczy się jak myć zęby. Dzięki takiej przyjemnej atmosferze, odwiedziny w gabinecie dentystycznym będzie mu się kojarzyła z czymś miłym.
Ogromnie ważna jest też rola rodziców. Powinni oni opowiedzieć malcowi, jak będzie wyglądać kontrola. Ponad wszystko unikajmy kłamstw. Budujmy dookoła wizyty dobre skojarzenia.
Możemy też oglądać bajki czy książeczki, które poznają malucha z gabinetem dentysty. Powinno się również wymyślać rozmaite gry. Możemy zrobić wyścig na mycie uśmiechu czy zrobić przegląd ząbków maskotkom i lalkom.
Rodzic także może odbyć kontrolę u stomatologa oraz wziąć ze sobą pociechę i na sobie zaprezentować, jak zachodzi cała wizyta oraz, że nie kojarzy się z nią nic okropnego.
Rodzice nie mogą wyczekiwać na chwilę, gdy pojawi się ból uzębienia. Wówczas pierwszy raz u dentysty będzie kojarzona z stresem i bólem, takowa trauma może pozostać brzdącowi na długi okres. Pierwsze spotkanie z dentystycznym fotelem, powinno ograniczyć się do przeglądu zębów. To nic złego, a jednocześnie pociecha oswaja się z tym dosyć dziwnym siedziskiem i samym dentystą… Leczenie ząbków zostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda także musi być!
Ważne jest także postępowanie po samej kontroli. Powinno się nagradzać pozytywne zachowanie naszego malucha podczas wizyty w gabinecie. Nie powinna to być droższa zabawka czy elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulenie, pochwalenie czy buziak. Należałoby też na spokojnie porozmawiać z naszym brzdącem o wizycie. Przez to rodzic łatwiej zauważy możliwe lęki dzieciaczka. Powinno się też razem spędzić czas. Iść na spacer lub do kina. Takie rozkoszne chwile pozwolą odprężyć się zarówno maluchowi, jak i rodzicom.
Jak jeszcze wesprzeć malucha? Powinno się zabrać wraz z sobą rzeczy, jakie dopomogą nam rozproszyć niepokój. Może być to np. ulubiona przytulanka lub inna zabawka. Dzięki temu dentystyczny gabinet stanie się choć trochę poskromiony. Dziecko będzie miało wraz z sobą coś co lubi oraz zna.

Reasumując odwiedziny dziecka w dentystycznym gabinecie w żaden sposób nie muszą łączyć się z płaczem i stresem. Bardzo istotne jest przygotowanie malucha w porządny sposób. Dużą funkcję w tym procesie odgrywają rodzice, którzy są ogromnym wsparciem dla dzieciaczka, który zazwyczaj boi się doświadczeń, które są nowe.

Źródło: licówki Gliwice