Zdrowe, śnieżnobiałe zęby były definicją urody i zdrowia od dawna. Kiedyś potrafili się nimi pochwalić tylko nieliczni. Co więcej słynąca z oszałamiającego wyglądu cesarzowa Sisi wstydziła się własnego, rzekomo nie bardzo ładnego, uśmiechu. Na szczęście dzisiejsza stomatologia przynosi szansę na wspaniałe zęby w zasadzie wszystkim…
Jak zadbać o swoje zęby codziennie?
Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak znaczący jest zdrowy oraz odpowiedni sposób odżywiania się. Należy dopilnować tego, żeby dostarczyć do swojego organizmu odpowiednią dawkę wapnia. Niestety najświeższe badania dowodzą, że Polacy dostarczają codziennie wyraźnie zbyt mało wapnia razem z pożywieniem, dlatego konieczne jest dostarczanie odpowiednich suplementów diety.
Zazwyczaj mamy także niewłaściwe metody na pielęgnację…  Chociażby malutkie dzieci dobrze wiedzą, że ząbki należy szczotkować cyklicznie. Wszelkie zaniedbania w tejże sferze prowadzą do dużych problemów z zębami oraz jamą ustną.
Specjaliści rekomendują szczotkowanie zębów 3 razy na dzień. Po głównych posiłkach, to znaczy po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Jednakże nie powinno się szczotkować zębów wprost po posiłku.
Myjąc zęby wprost po posiłku możemy sobie bardzo zaszkodzić, zniszczyć szkliwo, które na skutek działania kwasów wydzielających się w trakcie jedzenia robi się o wiele bardziej miękkie. Najlepiej odczekać od trzydziestu minut do sześćdziesięciu. Przez to kwasy w jamie ustnej zostaną zneutralizowane, natomiast zęby mają chwilę na ponowną mineralizację.
Ogromnie ważny jest też wybór prawidłowiej szczoteczki do zębów.  Nie powinna ona być za bardzo twarda. Zęby szczotkujmy spokojnymi, kolistymi ruchami. Dzięki temu całkowicie wyczyścimy uzębienie, a w dodatku nie poranimy dziąseł. Po wszelkim posiłku stosujmy dentystyczną nić. Dzięki temu pozbędziemy się resztek jedzenia, które tkwią w miejscach między zębowych.
Leczenie i kontrola
Wielce znaczące są też okresowe kontrole w gabinecie stomatologicznym. Pojawiajmy się tam przynajmniej raz na pół roku. Przez to w razie konieczności, dentysta bardzo szybko będzie mógł wykonać odpowiednie leczenie zębów. Natomiast my uciekniemy od niechcianych kłopotów, np. kanałowego leczenia, które nie wydaje się być zbyt sympatyczne dla pacjenta oraz niestety tanie…
Śnieżnobiały uśmiech na wyciągnięcie ręki
Dzisiejsza stomatologia estetyczna gwarantuje nam sporo opcji. Bez problemu możemy wybielić nasze zęby, ale pamiętajmy, żeby zrobić to w bezpieczny sposób, najodpowiedniej pod okiem eksperta, a nie domowymi sposobami. Te ostatnie są w stanie nam bardziej zaszkodzić niżeli wspomóc, na przykład są w stanie osłabić szkliwo.
Zbyt częste bielenie może być powodem nadwrażliwości zębów. Toteż przed wszelkim zabiegiem warto porozmawiać z poleconym i zaufanym dentystą. On najwłaściwiej poradzi nam, jakich zabiegów powinniśmy się podjąć.

Reasumując zachwycającym oraz zdrowym uśmiechem jest wstanie cieszyć się ktokolwiek z nas. Wystarczy tylko dokładna pielęgnacja oraz profilaktyka.

Autor: dentysta Gliwice