Meble, to przedmioty jakie bardzo często niosą ze sobą wspaniałe, straszne albo niestety smutne historie. Meble użytkowali królowie, tyrani czy prości ludzie. Dawniej, wytwarzane z pietyzmem, nieomal czułością. Dzisiaj, w wielkich fabrykach, wytwarzane są taśmowo i trudno w nich wyczuć „duszę”. Coś, co sprawia, że dany mebelek jest oryginalny.
Antyki od zawsze były przedmiotem, który chcieli posiadać zamożni i wpływowi. W jakiś magiczny sposób potrafiły wpłynąć na ich status społeczny.
Nie istotne, czy to antyki polskie, francuskie czy niemieckie. Istotny był tylko mebel (lub inny przedmiot użytkowy) jaki miał swoją własną niepowtarzalną historię. A czasami wierzono nawet, że mebe taki jest przeklęty. Był skarbem ,który właściwie każdy chciał mieć. Najlepszym przykładem, jest odkryty na początku XX wieku grób Tutanchamona. Jedyny do tej pory odkryty grób ,który nie został rozkradziony przez złodziei.
Pełen skarbów, do dziś rozpala wyobraźnię.
Meble antyczne dobrze jest kolekcjonować chociażby po to, aby potrafić dalej przekazywać historie powiązane z tym meblem. Ażeby młodszym pokoleniom pokazać, że nie liczy się tylko konsumpcjonizm, ale również historia i wynikająca z niej nauka.
Wielka szkoda, że stare przedmioty nie potrafią mówić. Ileż frapujących opowieści by mogły opowiedzieć.

Zobacz: Gustav klimt der kuss